Зеленський допускає приєднання України до НАТО без 5-ї статті: ризики та перспективи

Верховна Рада України зробила значний крок у напрямку вдосконалення військового законодавства, ухваливши в першому читанні законопроєкт, який стосується питань самовільного залишення військових частин та дезертирства в умовах дії воєнного стану. Цей документ спрямований на внесення змін до чинного законодавства з метою пом’якшення наслідків для військовослужбовців, які приймають рішення повернутися до виконання своїх обов’язків.

Про це він заявив під час зустрічі з єврокомісарами, які приїхали до Києва.

Президент сказав, що Україна «ніколи не піде» на запрошення до Альянсу в урізаному вигляді – «тільки повністю всіх територій».

«Але як ми говорили, ми розуміємо, що 5 поправка не може діяти під час війни на всій території України, тому що країни проти ризиків втягнення їх у війну. Україна ніколи нікого не залучала в цю війну. Я маю на увазі армію членів НАТО», – сказав Зеленський.

Він також сказав, що втратить підтримку половини партнерів, якщо поставить питання про війська НАТО в Україні.

Раніше президент в інтерв’ю Sky News заявив, що Київ готовий відмовитися від повернення територій військовим шляхом, якщо Україну приймуть до НАТО.

Що ця заява означає, ми аналізували тут.

При цьому ідея вступити в НАТО без задіяння 5-ї статті не зовсім зрозуміла. Оскільки в цій статті, за якою напад на одного члена дорівнює нападу на всіх учасників НАТО, і укладений основний зміст Північно-Атлантичного військового блоку.

Не виключено, що президент мав на увазі так званий «німецький» варіант – коли гарантії 5-ї статті поширюються тільки на підконтрольну частину України і не поширюються на непідконтрольну. Тобто, якщо Україна вирішить військовим шляхом відбити захоплені території, то країни НАТО їй на допомогу не прийдуть. Тільки якщо буде напад на підконтрольну територію.

Однак, Зеленський саме так не сформулював. А тому його заява виглядає дуже дивною.

Утім, будь-який варіант вступу України до НАТО поки що виглядає суто гіпотетичним через протидію Росії та небажання країн Альянсу вступати з нею в пряме військове зіткнення.

Актуальні новини

Схожі статті

Лікар за три дні “лікування” вимагав 1000 доларів

Прокуратура повідомила про підозру виконувачу обов’язків директора однієї зі спеціалізованих лікарень Шосткинського району Сумської області. За версією слідства, медик вимагав хабар від пацієнта, який прагнув пройти курс лікування від наркотичної залежності, що міг би звільнити його від кримінальної відповідальності. Чоловік, у якого правоохоронці раніше вилучили наркотики, скористався законною можливістю пройти лікування в медичному закладі. Проте […]

Глобальне потепління позбавляє людей сну та підриває здоров’я

Зростання температури у світі призводить не лише до кліматичних катастроф, а й до менш помітних, але небезпечних наслідків — порушення сну. Особливої уваги заслуговують нічні температури, які дедалі частіше перевищують позначку в 27 °C. Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, показало, що нічна спека серйозно впливає на якість сну і провокує розвиток обструктивного апное […]

Найзаможніша співачка України показала свій палац: всередині – золото, мармур і студія звукозапису

Камалія відчинила двері свого дому для журналістів і вразила глядачів масштабами та гламуром інтер’єру. У програмі «По Хатах на Люкс ФМ!» зірка провела екскурсію по маєтку, який оцінює в 15 мільйонів доларів. Триповерховий особняк Камалія придбала ще у 2009 році, щоправда, тоді це були лише «голі стіни». Співачка особисто займалася дизайном і добором усіх деталей […]

Незвичний присмак у роті може бути симптомом серйозного захворювання

Часом організм сигналізує про неполадки способом, який легко проігнорувати — наприклад, появою дивного присмаку в роті. Якщо це явище не пов’язане з їжею та не зникає тривалий час, варто поставитися до нього серйозно: воно може свідчити про приховані проблеми зі здоров’ям. Медики наголошують, що присмак у роті може бути симптомом порушень в роботі внутрішніх органів. […]