Як виїхати з України: поради адвоката щодо перетину кордону для чоловіків

Верховна Рада України зробила значний крок у напрямку вдосконалення військового законодавства, ухваливши в першому читанні законопроєкт, який стосується питань самовільного залишення військових частин та дезертирства в умовах дії воєнного стану. Цей документ спрямований на внесення змін до чинного законодавства з метою пом’якшення наслідків для військовослужбовців, які приймають рішення повернутися до виконання своїх обов’язків.

Указ президента України № 64/2022 свідчить, що під час дії воєнного стану військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років не можуть покинути територію України, оскільки триває мобілізація. УНІАН з’ясував, хто став винятком і як зараз можна перетнути кордон тим, хто не хоче, щоб їх торкнулася мобілізація.

Колишній депутат київської обласної ради, адвокат Роман Сімутін ексклюзивно в коментарі УНІАН розповів про тонкощі процедури.

Щоб безпечно і законно перетнути кордон України, важливо знати не тільки про те, зі скількох років можна виїхати за кордон, а й про те, якими шляхами це можна зробити. Вік тут не такий важливий – під час мобілізаційних заходів чоловіки до 18 років і після 60 років спокійно можуть переміщатися світом. За словами експерта, для виїзду за кордон, насамперед, у людини має бути довідка від ТЦК про надану відстрочку від мобілізації.

Для всіх інших вікових категорій необхідні підстави, визначені ч. 1 ст. 23 закону про мобілізацію, зокрема, такі:

Чи може студент виїхати за кордон? Так, якщо він навчається за денною формою, є учасником програми академічної мобільності та не вважається призовником. Усім студентам, які бажають виїхати з України, необхідно мати ступінь бакалавра або магістра за будь-якою спеціальністю будь-якого фармацевтичного, медичного або ветеринарного ВНЗ країни.

Однак Сімутін акцентує увагу на тому, що студентам від 18 до 22 років дуже складно покинути країну.

Чинні законопроєкти і постанови КМУ сходяться в тому, що будь-який співробітник із бронею від підприємства може виїхати за межі країни. Причин може бути дві – службове відрядження або відпустка з поверненням назад. Заброньований співробітник не може перебувати за кордоном довше терміну, прописаного у відрядному листі.

Актуальний військово-обліковий документ зі штрих кодом у письмовій формі або електронному вигляді, наказ про відпустку або документи на відрядження, документи, що підтверджують право на бронь – ось що потрібно, щоб виїхати за кордон із таким статусом.

Мало хто з військовозобов’язаних точно знає, чи можна з відстрочкою виїхати за кордон, якщо її отримано на законних підставах. За законодавчими нормами України зрозуміло, що відстрочка від мобілізації не є причиною для виїзду з країни. Цей документ може лише перенести термін призову на пізніший. Навіть якщо відстрочка є, до неї мають додаватися й інші документи, які прикордонна служба вважатиме вагомим аргументом для того, щоб пропустити людину.

Сімутін навів два приклади чоловіків, яким в існуючих реаліях найпростіше покинути країну. За його словами, це люди з інвалідністю і ті, хто не придатний до несення служби з виключенням з військового обліку.

Якщо людина втратила громадянство України або досягла граничного віку перебування в запасі, а також не придатна до несення служби, її може бути виключено з військового обліку – чи можна виїхати за кордон у такому разі? Так, але йому обов’язково потрібно мати при собі військово-обліковий документ, що підтверджує це.

Тим, кому більше 60, не потрібен військово-обліковий документ, така особа може перетнути кордон за паспортом. Особи без громадянства України теж можуть виїхати з території країни, якщо пред’являть паспорт іншої держави.

Актуальні новини

Схожі статті

Ексдиректор МАУ підозрюється в ухиленні від податків на 344 мільйони

Офіс генерального прокурора повідомив про підозру колишньому директору ПрАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» Євгену Дихнє та головному бухгалтеру компанії у справі про умисне ухилення від сплати податків на понад 344 мільйони гривень. Про це стало відомо з матеріалів слідства. Йдеться про події 2017–2022 років, коли МАУ виплачувала мільярдні суми кіпрським компаніям Brazaline Limited, Skyways Leasing […]

Туреччина заявила про готовність рф до нового раунду переговорів у Стамбулі

Третій раунд переговорів між Україною та росією може відбутися вже найближчим часом у Стамбулі. За словами міністра закордонних справ Туреччини Хакана Фідана, Москва вже дала згоду. Анкара тепер очікує на відповідь з українського боку. Про це повідомляє турецький портал Memurlar.net, цитуючи виступ Фідана. «Росія заявила про свою готовність до третього раунду перемовин у Стамбулі. Тепер […]

Медики назвали 10 ранніх ознак хвороби Паркінсона

Хвороба Паркінсона зазвичай асоціюється з літнім віком, але її перші симптоми можуть з’явитися задовго до постановки діагнозу. Фахівці з видання Parkinson назвали 10 ознак, які варто взяти до уваги. Проте сам по собі один симптом не є підтвердженням захворювання — насторожувати має поява кількох з них одночасно.  1. ТреморНайпоширеніша і добре відома ознака — тремтіння […]

Третя дружина ведучого Остапчука повідомила, що планує пластичну операцію

Катерина Полтавська — третя дружина українського шоумена Володимира Остапчука — відкрито розповіла своїй аудиторії про зміни у зовнішності та подальші плани щодо пластичної операції. Після народження дитини зірка зізналася, що не до кінця задоволена своєю фігурою. Про це Полтавська написала в Instagram, коментуючи свій досвід після вагітності. За її словами, материнство принесло не лише щастя, […]