Україна втрачає стратегічну сировину через експорт

Різке зростання експорту брухту чорних металів з України у 2024 році, який зріс на 60% порівняно з минулим роком і досяг 293,2 тис. тонн, викликало серйозну стурбованість серед вітчизняних металургів. Масове вивезення критично важливої сировини ставить під загрозу стабільність роботи металургійної галузі, яка є стратегічною для української економіки.

Подібне зростання експорту Україна вже пережила у 2021 році, коли за кордон було відвантажено 615,7 тис. тонн металобрухту – у 17 разів більше, ніж роком раніше. Цей сплеск відбувся на тлі відновлення глобальної металургійної галузі після спаду, викликаного пандемією COVID-19. Основним споживачем українського брухту тоді була Туреччина.

У відповідь на ситуацію влада запровадила експортне мито на рівні €180/т, щоб захистити вітчизняну металургію. Проте це рішення виявилося недостатньо ефективним через дірки у регуляторній системі.

Мита на експорт металобрухту з України не поширюються на країни ЄС, де діє нульовий тариф. Ця лазівка дозволяє експортерам уникати сплати мита, оформлюючи поставки до країн Євросоюзу, звідки сировина потім реекспортується до Туреччини та інших країн.

Наприклад, у 2024 році Польща імпортувала 248,6 тис. тонн українського брухту, що на 55% більше, ніж роком раніше. При цьому, експорт польського брухту за кордон теж різко зріс – на 69,9% рік до року, досягнувши понад 1,29 млн тонн. Значна частина цієї сировини прямує до Туреччини, де її обсяг за 11 місяців 2024 року досяг 452,71 тис. тонн, що у 2,5 раза більше, ніж у 2022 році.

Українська металургійна галузь, яка вже працює в умовах ускладненого збору сировини через війну, ризикує залишитися без критично важливого ресурсу для виробництва сталі. Це ускладнює виконання планів із нарощування виплавки сталі та посилює залежність від імпорту сировини.

За словами експертів GMK Center, використання ЄС як транзитної зони для реекспорту брухту в обхід українських мит також позбавляє бюджет України значних надходжень, які могли б бути використані для підтримки металургії або інших критично важливих галузей.

Україна стикається з необхідністю перегляду правил експорту металобрухту, зокрема через вдосконалення системи моніторингу та введення додаткових заходів для запобігання реекспорту через країни ЄС. Питання збереження стратегічних ресурсів і підтримки металургії мають стати одним із пріоритетів уряду в умовах поточної економічної нестабільності.

The post Україна втрачає стратегічну сировину через експорт first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Актуальні новини

Схожі статті

З 12 травня обов’язкова реєстрація всіх собак: у Києві вже діють штрафи і нові вимоги

Із 12 травня 2025 року в Україні почали діяти нові обов’язкові правила реєстрації собак. Відтепер кожен власник собаки — фізична особа чи бізнес — зобов’язаний внести тварину до Єдиного державного реєстру через ЦНАП. Про це офіційно повідомила Київська міська державна адміністрація. Хто зобов’язаний реєструвати тварин Нові правила поширюються не лише на приватних власників, а й […]

Зеленський підтвердив готовність до переговорів із Путіним у Туреччині

Президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив, що провів телефонні переговори з президентом України Володимиром Зеленським та російським диктатором Володимиром Путіним. Основною темою розмов стало можливе припинення війни та дипломатичне врегулювання конфлікту. За словами турецького лідера, бесіда з Путіним відбулася 11 травня. Обговорювалися, зокрема, питання припинення бойових дій. Наступного дня, 12 травня, відбулася телефонна розмова Ердогана із […]

Киянка за $6 тисяч обіцяла чоловіку фейковий діагноз для уникнення служби

У Києві затримали жінку, яка за шість тисяч доларів обіцяла військовозобов’язаному організувати фіктивний діагноз “інсульт”, аби звільнити його від служби. Про це повідомила Київська міська прокуратура. За версією слідства, підозрювана дізналася, що її знайомий не може виїхати за кордон через військовозобов’язаний статус, і запропонувала йому допомогу. Вона запевнила, що має зв’язки у столичній комунальній лікарні, […]

У Київській області викрили підпільну фабрику сигарет

У Білоцерківському районі Київської області правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет, яке щодня випускало до 60 тисяч пачок тютюнової продукції. За попередніми оцінками, щомісячний прибуток від нелегального бізнесу сягав 60 мільйонів гривень. Про це повідомили в Нацполіції. Нелегальне виробництво діяло в орендованому приміщенні на території Київщини. До організації схеми причетні мешканці Київської та Черкаської областей. Реалізація […]