Трамп пропонує обмін ресурсів на допомогу: чим багата Україна?

Україна володіє найбільшими в Європі запасами літію та титану, а також значними родовищами інших рідкоземельних мінералів. Це робить країну ключовим гравцем на світовому ринку стратегічних ресурсів, необхідних для виробництва електромобілів, мікроелектроніки та військової техніки.

У 2017 році Mining World Ukraine повідомляло, що Україна має значні запаси кольорових і рідкоземельних металів, зокрема унікальні родовища берилію, цирконію, танталу, комплекс фосфорних руд рідкоземельних і рідкісних металів. Підтверджені запаси літію в Україні є найбільшими в Європі. Зазначалося, що країна також має реальну можливість вийти на світовий ринок з чистими та надчистими металами, такими як галій, індій, талій, свинець, олово.

За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, які були опубліковані у 2022 році, українські енергетичні родовища, метали та мінерали вартістю щонайменше 12,4 трильйона доларів знаходяться під контролем росії. Крім 63% вугільних родовищ країни, москва конфіскувала 11% нафтових родовищ, 20% родовищ природного газу, 42% металів і 33% родовищ рідкоземельних та інших критичних мінералів, включаючи літій.

З початку вторгнення в лютому 2022 року кремль постійно розширював свої володіння. За словами SecDev та керівників української гірничодобувної та сталеливарної промисловості, він захопив: 41 родовище вугілля, 27 ділянок природного газу, 14 ділянок пропану, дев’ять родовищ нафти, шість родовищ залізної руди, дві дільниці титанової руди, дві дільниці цирконієвої руди, один ділянку стронцію, одне літієве місце, одне уранове місце, одне родовище золота та значний кар’єр вапняку, який раніше використовувався для української сталі виробництва.

У 2023 році перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко заявляла, що Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин, необхідних у виробництві акумуляторів, електротранспорту та іншої техніки, а також забезпечення паливом атомних електростанцій. Інвестиційний портфель: 10 проєктів вартістю 3,6 млрд. дол.

У 2023 році повідомлялося, що за оцінкою Forbes, вартість корисних копалин України становила 14,8 трлн. дол. При цьому понад 70% загальної суми припада­ють лише на три області – Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. В загальній вартості корисних копалин 62% за­безпечує кам’яне вугілля, 14% – залізна руда, кожен з інших активів – менш як 5%. Загальний обсяг корисних копалин – 111 млрд тонн.

Проте у 2023 році у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України заявляли, що росія окупувала 740 українських родовищ корисних копалин.

Того ж року Кабмін затвердив список корисних копалин, які мають стратегічне значення для економіки та оборони, а також родовищ, де їх видобувають.

Як вказували у Мінекономіки, перелік містить 5 корисних копалин: ванадієві, літієві, титанові, уранові руди та сіль калійну.

Саме на родовища з цими стратегічними матеріалами, як передбачають в уряді, можуть бути укладені угоди про розподіл продукції. 26 родовищ будуть надаватися у користування на умовах угод про розподіл продукції.

Зацікавленість США ресурсами України

Президент Володимир Зеленський у жовтні 2024 року під час представлення Плану миру заявляв, що Київ пропонує США разом із визначеними партнерами, зокрема Євросоюзом, та з іншими партнерами у світі, укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

Ще у вересні 2024 року Трамп, як повідомляє Financial Times, зацікавився двома пунктами “плану перемоги” Зеленського. Один з них – це ймовірна угода щодо поділу критично важливими природними ресурсами Україні із західними партнерами.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявляв, що українські рідкоземельні елементи можуть стати стратегічним активом США.

AFP повідомило, що Дональд Трамп заявив, що хоче обміняти рідкоземельні метали з України на допомогу США.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував вимогу президента США Дональда Трампа до України поставити у США рідкісноземельні метали в обмін на фінансову допомогу.

The post Трамп пропонує обмін ресурсів на допомогу: чим багата Україна? first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Актуальні новини

Схожі статті

Під виглядом чаїв для схуднення в Instagram продають психотропи, – лабораторне дослідження

В Україні набирає популярності нова небезпечна тенденція — «чаї для схуднення», які рекламують у соцмережах як повністю натуральні засоби, виявились сумішшю з психотропними речовинами. Автори каналу «Приємний вечір» провели власне розслідування та лабораторний аналіз і з’ясували: у більшості таких продуктів виявили сибутрамін — заборонений в Україні препарат із серйозними побічними ефектами. Instagram-акаунти Catalina_tea_ua та Meri_detox_ukraine […]

В Іспанії затримали ексзаступника секретаря РНБО Олега Гладковського: готується екстрадиція до України

У Іспанії затримано колишнього першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олега Гладковського (у минулому – Свинарчук). Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). Затримання стало можливим завдяки міжнародному розшуку, оголошеному в межах кримінального провадження щодо корупційних злочинів. Наразі вирішується питання щодо його екстрадиції до України для подальшого розслідування. Гладковський – один […]

СБУ затримала російського агента на Донеччині: шпигував за позиціями ЗСУ і передавав координати ворогу

Служба безпеки України викрила і затримала ще одного агента спецслужб Російської Федерації, який працював на одному з найгарячіших напрямків фронту — у Покровському районі Донецької області. За даними слідства, 52-річного мешканця прифронтового селища завербували російські куратори через його родичку, яка проживає на території РФ і вже співпрацює з окупаційним режимом. Основним завданням агента було виявлення […]

У Німеччині та Швейцарії затримали українців, яких підозрюють у роботі на російські спецслужби

У Німеччині та Швейцарії правоохоронці затримали трьох громадян України, яких підозрюють у підготовці диверсій на замовлення російських спецслужб. Про це повідомляє німецьке видання Spiegel з посиланням на власні джерела. За інформацією видання, двох підозрюваних затримали у вихідні, третього — у вівторок. Арешти пройшли у німецьких містах Констанц і Кельн, а також на території Швейцарії. Йдеться […]