МОУ пояснило, як військовим легально повернутись на службу після СЗЧ

До 30 серпня 2025 року в Україні діє спрощена процедура повернення на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини. Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада, а Міністерство оборони оприлюднило алгоритм повернення.

Згідно з Кримінальним кодексом (стаття 401), військові, які вперше вчинили самовільне залишення частини під час воєнного стану, можуть бути звільнені від відповідальності — за умови добровільного повернення на службу та звернення до слідчих органів.

Як повернутись на службу: покроково

  1. Військовий має звернутися до батальйону резерву або до підрозділу Військової служби правопорядку (ВСП). У ВСП його направлять у резервний батальйон.

  2. У батальйоні перевіряють, чи є дані про правопорушення у ЄРДР (реєстрі досудових розслідувань).

  3. Далі військовий подає клопотання слідчому, прокурору або суду про намір повернутись на службу.

  4. Якщо командир військової частини дає письмову згоду, суд може звільнити такого військового від кримінальної відповідальності.

Три доби — без криміналу

Якщо військовий повертається у частину впродовж 3 діб після залишення, відповідальності не буде. Йому відновлюють усі належні виплати і забезпечення.

Що буде, якщо пройшло більше трьох діб?

У цьому разі:

  • правоохоронці фіксують правопорушення в ЄРДР;

  • військовий подає письмове звернення командиру частини;

  • після отримання згоди — звертається з клопотанням до суду;

  • рішення суду про звільнення від відповідальності дозволяє повернутись на службу.

Що буде при повторному порушенні?

У разі повторного самовільного залишення частини або небажання повертатись:

  • військового можуть затримати;

  • йому оберуть запобіжний захід;

  • слідство передає справу до суду;

  • загрожує тюремний термін від 5 до 10 років.

Можна подати рапорт через застосунок

Із грудня 2024 року ВСП приймає рапорти від військових і через застосунок Армія+. Рапорт автоматично надходить на розгляд, після чого ВСП організовує контакт, перевірку документів та направлення до батальйону резерву.

Після підтвердження в Армія+, військовий має 24 години, щоб з’явитися в орган управління ВСП і вирушити до резервної частини.

Актуальні новини

Схожі статті

Без бойової повістки з ТЦК мобілізація неможлива, навіть після ВЛК

Попри чутки, мобілізація громадянина безпосередньо в медичному закладі неможлива — навіть якщо він пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) і отримав висновок «придатний». Про це повідомляє Новини.Live із посиланням на юридичний портал «Юристи.UA». Згідно з чинним законодавством, процес мобілізації має проходити виключно за участі територіального центру комплектування (ТЦК). Ключовою умовою є наявність бойової повістки, яку уповноважені вручати […]

Медики назвали ранні сигнали проблем із кровообігом

Згущення крові — процес, який часто протікає безсимптомно, але водночас може призвести до смертельно небезпечних ускладнень: інсульту, інфаркту, тромбозу. Лікарі звертають увагу на низку ранніх ознак, які мають насторожити і стати приводом звернутися до медиків. Одним із найбільш характерних і водночас недооцінених симптомів є асиметричний набряк. Якщо набрякла лише одна рука чи нога — це […]

Директор бетонної фірми та чиновники привласнили 14 мільйонів на укриттях для шкіл Київщини

Правоохоронці повідомили про підозру п’яти особам, які, за версією слідства, організували корупційну схему з привласнення майже 14 мільйонів гривень під час закупівлі укриттів для шкіл у Київській області. Серед фігурантів — директор підприємства, що займається виробництвом бетону, та посадовці, які забезпечили цій фірмі перемоги в тендерах. Як повідомив Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції, організатор і один […]

Яке сьогодні свято в Україні та світі: події, традиції, заборони

Сьогодні, 17 червня, в Україні немає офіційних державних свят. Однак цей день насичений релігійними, культурними та екологічними подіями, як у церковному календарі, так і на міжнародному рівні. Церковне свято У православному календарі 17 червня вшановують мучеників Мануїла, Ісмаїла та Савелія. Їм моляться за злагоду в родині, порозуміння між близькими та примирення з тими, з ким […]