Міф про доброту бідних: як соціальний статус впливає на поведінку людини

Довгі роки в психології існувала думка, що люди з низьким рівнем доходу є більш добрими, щедрими та співчутливими до оточуючих. Однак, нещодавнє глобальне дослідження, яке охоплює понад 2,3 млн осіб з 60 країн світу, показало, що це припущення не відповідає реальності. Вчені, що працювали над дослідженням, встановили, що насправді люди з нижчим доходом виявляють меншу доброту та щедрість по відношенню до інших.

За словами дослідників, у соціальних ситуаціях, де ресурси обмежені, людям важче виявляти доброту або співчуття до інших. Коли у людини є обмежений доступ до фінансових чи інших ресурсів, її інтереси часто зосереджуються на власному виживанні. Це може знижувати здатність думати про потреби інших людей, що є основою для прояву доброти та щедрості.

Вчені з Нідерландів, Китаю та Німеччини аналізували дані з 471 незалежного дослідження, що охоплювали період з 1968 року. Усього було проаналізовано понад 2,3 млн осіб — дітей, підлітків і дорослих — з різних країн, таких як Китай, США, Німеччина, Іспанія, Італія, Канада, Швеція та Австралія.

Дослідження фокусувалося на впливі соціального класу (дохід та освіта) на “просоціальну” поведінку, тобто на дії, що спрямовані на допомогу іншим, такі як пожертви, волонтерство чи піклування про тварин. І хоча результати показали, що люди з вищим доходом мають трохи вищий рівень емпатії та доброти до інших, ця різниця була статистично значущою, але не надзвичайно великою.

Це спростовує традиційну думку, що менш заможні люди автоматично є більш добрими або готовими до самопожертви. Проте, дослідники зазначають, що не можна прямо порівнювати різні країни та соціокультурні контексти, оскільки в кожному суспільстві соціальні фактори можуть по-різному впливати на поведінку.

Це дослідження наголошує на тому, що соціальні та економічні умови значно впливають на поведінку людини. Зокрема, високий рівень добробуту та освіченості може сприяти вищому рівню емпатії, що підтверджується результатами дослідження. Вищі доходи дають людині більше можливостей для соціальних контактів, участі в благодійних ініціативах та допомоги іншим, що може бути однією з причин підвищеної доброти.

Результати цього дослідження показують, що соціальні стереотипи щодо доброти та щедрості людей з низьким доходом не завжди є правильними. Виявляється, що поведінка людини залежить не тільки від її матеріального становища, але й від багатьох інших факторів, таких як виховання, культурні норми та рівень освіти. Отже, не можна робити загальні висновки на основі рівня доходу однієї особи або групи.

Актуальні новини

Схожі статті

У чоловіка телеведучої Ольги Фреймут російсько-казахське походження і освіта в Москві

Українська телеведуча Ольга Фреймут, яка з початку повномасштабної війни живе з родиною в Лондоні, розповіла, що її чоловік, ексгендиректор «Нового каналу» Володимир Локотко, має російський паспорт. Про це вона зізналася в інтерв’ю Раміні Есхакзай. За словами Фреймут, Локотко не народився в Росії, але частину життя провів там. Він має російсько-казахське походження та раніше був російськомовним. […]

СБУ і прикордонники зірвали спробу вивезти ухилянтів за 8 тисяч доларів

Спільна операція Служби безпеки України та Державної прикордонної служби вивела на слід злочинної групи, яка організовувала незаконний виїзд чоловіків призовного віку за кордон. За “свободу” з кожного клієнта брали від 8 тисяч доларів у криптовалюті. Правоохоронці затримали чотирьох організаторів, саме коли ті готували нову “партію” ухилянтів до відправки. Маршрут пролягав із Миколаївщини через Одещину до […]

Львівщина в очікуванні шторму і морозів — офіційне попередження синоптиків

У Львові та області оголошено підвищений рівень небезпеки через несприятливі погодні умови. Про це повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології. Вже з 10 травня на місто насувається сильний вітер. За прогнозами синоптиків, пориви західного вітру сягатимуть 15–20 м/с і збережуться до кінця доби. У зв’язку з цим у Львові оголошено І рівень небезпечності – жовтий. […]

Британія передає Україні ППО Raven і фальшиві ракети для обману ворога

Велика Британія готує нову поставку для Сил оборони України — найближчими тижнями на передову прибуде модернізована система протиповітряної оборони Raven разом із партією фальшивих ракет. Про це повідомляє The Times з посиланням на полковника Королівської морської піхоти Оллі Тодда. Система Raven створена на основі старих ракет класу “повітря-повітря” ASRAAM, які більше не використовуються у британських […]