Купання на Водохреще: популярна традиція, яка з’явилася у 90-ті

Занурення в крижану ополонку на Водохреще, яке сьогодні є популярним святковим обрядом серед багатьох українців, має досить сучасне походження. Попри те, що цю традицію часто сприймають як давню та невід’ємну частину української культури, її історія свідчить про інше.

Купання в ополонці на Водохреще не є давнім звичаєм, характерним для українських земель. У християнській традиції основним обрядом, пов’язаним із цим святом, є освячення води. У минулому саме хрещення новонавернених вірян було ключовою подією цього дня.

Вважається, що занурення у воду на Водохреще — це своєрідний “рудимент” практики масового хрещення вірян, яке проводилося ще в перші століття християнства. Однак сам звичай купатися в ополонці після освячення води набув популярності лише в пострадянський період, коли “бандюгани”, які повибивалися у чиновники, почали фотографуватися та показувати, які вони “побожні люди” й купаються на Водохреще. Особливо така забава на свято була поширена на російській території.

У спогадах козацької доби є розповіді, як козаки, українці того часу з повагою ставилися до освячення води в день Водохреща. Люди йшли за водою зі своїми посудинами і ніколи не лізли у щойно освячену воду, яку з благоговінням набирали собі додому.

Традиція водохресних купань в освяченій воді походить з територій, на яких зароджувалося християнство, у тому числі з Римської імперії. На землях, які раніше входили до цієї імперії, не такі суворі зими, як у нас. Варто зазначити, що у Греції є традиція діставати з води хрест, який єпископ викидає, і багато людей пливуть та пірнають за ним. Це довколоцерковна забава.

І пірнання в ополонку у нас варто сприймати як певну святкову народну забаву, а не як релігійну традицію.

Коли купатися на Водохреще 2025 року / фото УНІАН, Андрій Марієнко

Як правильно купатись на Водохреще

Терапевтка Тетяна Градик пояснила, як правильно пірнати в ополонку. Обов’язковим є дотримання таких правил:

  • Люди мають бути неголодні.
  • У воді потрібно перебувати не довше, аніж 3-5 секунд.
  • Ліпше окунатися лише до шиї, щоб не намочити волосся. Якщо волосся лишиться сухим, – зменшиться імовірність виникнення ГРВІ.
  • До занурення підготувати сухі рушники та одяг, щоб можна було відразу після пірнання витертися й одягтися.

Тільки за таких умов пірнання будуть безпечними.

Кому не можна купатися на Водохреще

Тетяна Градик нагадує, що не можна пірнати в ополонку людям з:

  • хронічними хворобами серцево-судинної системи і перенесеним інфарктом;
  • гіпертонією;
  • хворобами нервової системи (наприклад, епілепсією);
  • черепно-мозковими травмами;
  • порушеннями судин головного мозку;
  • ендокринними хворобами, в тому числі цукровим діабетом;
  • шкірно-венерологічними захворюваннями;
  • нещодавно перенесеними операціями чи важкими травмами.

Ще слід уникати занурення в ополонку особам, які мають глаукому, гострі запальні захворювання носоглотки, придаткових пазух носа чи вух або кон’юнктивіт, запалення легень, бронхіт, бронхіальну астму. Не варто пірнати й тим, хто має захворювання сечостатевої системи, шлунково-кишкового тракту, до прикладу, виразкову хворобу шлунку, холецистит.

Також лікарка пояснила, чи можна купатися на Водохреще дітям:

“Я б не рекомендувала окунати в ополонку дітей віком до трьох років. Якщо дитині від 3 до 10 років, то їй можна купатися в ополонці лише з дозволу педіатра. Для занурення в льодяну воду діти мають бути здоровими, і перед купанням їм треба проходити підготовку, поступово загартовуватися щоденно або хоча б щотижня упродовж року. Під час загартовування температуру, в якій купаються діти, мають поступово знижувати.”

За словами терапевтки, 10-річного віку діти можуть пробувати занурюватися в ополонку разом з дорослими після попередньої підготовки, якщо у них немає протипоказань для купання.

The post Купання на Водохреще: популярна традиція, яка з’явилася у 90-ті first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Актуальні новини

Схожі статті

Колишній військовий заявив про побиття у військкоматі — поліція розслідує справу

У Харкові триває розслідування інциденту в одному з територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (ТЦК), де 49-річний чоловік, за його словами, зазнав побиття з боку осіб у військовій формі. Подія викликала суспільний резонанс і вже стала предметом як кримінального, так і службового розслідування. Інцидент стався 9 травня. За повідомленням Національної поліції Харківської області, до правоохоронців […]

Politico: Росія може вдарити по Києву найближчими днями — попереджає розвідка

Українська розвідка попереджає про можливі нові авіаудари по Києву найближчими днями. Про це повідомляє американське видання Politico, посилаючись на джерела в українських спецслужбах. Занепокоєння зростає на тлі активних дипломатичних зусиль Заходу, спрямованих на припинення бойових дій і підготовку мирного саміту в Швейцарії. Утім, за словами представників української розвідки, Кремль може вдатися до чергової ескалації, аби […]

Учені прогнозують втрату атмосфери, придатної для життя

У майбутньому Земля може втратити кисень — і значно раніше, ніж передбачалося. За даними нового дослідження, багата на кисень атмосфера, завдяки якій існує складне життя, зникне вже за мільярд років. Це зробить планету непридатною для більшості відомих форм життя. Про це пише BBC Sky at Night Magazine, посилаючись на спільну роботу науковців з Японії та […]

8 червня українці святкуватимуть Трійцю

Одне з найглибших за змістом християнських свят — Трійця, знана також як Зелені свята — цьогоріч матиме особливий характер. У 2025 році як православні, так і католики відзначатимуть його в один день — 8 червня. Такий збіг трапляється рідко, адже конфесії використовують різні календарі. Свято Трійці символізує зішестя Святого Духа на апостолів, що стало точкою […]