Дитячий інсульт: що має знати кожен з батьків

Інсульт у дітей — не вигадка і не виняток. Попри поширену думку, що це захворювання вражає лише літніх, щороку в Україні фіксують десятки випадків інсульту у дітей. Як не проґавити симптоми та чому рання діагностика рятує життя, розповів дитячий нейрохірург В’ячеслав Дабіжа з Медичного дому Odrex.

Лікар пояснює: найчастіше інсульт трапляється у новонароджених – у перші 28 днів життя. Так званий неонатальний інсульт реєструється з частотою до 40 випадків на 100 тисяч немовлят. У дітей старшого віку інсульт зустрічається рідше — 2–13 випадків на 100 тисяч.

Причини — не ті, що в дорослих: це можуть бути вроджені вади серця, проблеми зі згортанням крові, тяжкі інфекції, травми або аномалії судин головного мозку.

Симптоми інсульту в дітей

У немовлят: судоми, млявість, асиметричні рухи тіла, проблеми з годуванням.
У старших дітей: оніміння обличчя, рук або ніг з одного боку, порушення мовлення, втрата координації, сильний головний біль.

Щоб не втратити дорогоцінний час, лікар нагадує правило FAST:

  • Face – обличчя перекошене?

  • Arm – дитина може підняти обидві руки?

  • Speech – проблеми з мовленням?

  • Time – не зволікайте, викликайте швидку!

Чи можна одужати після інсульту?

Так, діти мають значно кращі шанси на відновлення, ніж дорослі. Це пов’язано з тим, що мозок у дитячому віці більш “гнучкий” — його ділянки можуть “переймати” функції уражених частин. Але все залежить від швидкості допомоги, тяжкості ураження та інтенсивності реабілітації.

Як запобігти інсульту в дитини

Профілактика залежить від індивідуальних ризиків. Якщо в дитини серцеві хвороби, тромбози, інфекції чи генетичні схильності — вона має бути під наглядом лікарів. Також важливо щепити дітей, уникати травм і дбати про здоровий спосіб життя, особливо у підлітковому віці.

“Інсульт у дитини — це завжди шок для родини. Але своєчасна допомога і реабілітація творять дива. Тому головне — не втратити час”, — підсумовує В’ячеслав Дабіжа.

Актуальні новини

Схожі статті

На Львівщині СБУ затримала рекетирів, які вимагали гроші за неіснуючі борги

Служба безпеки України нейтралізувала учасників двох організованих злочинних угруповань, які тероризували мешканців Львівської області. Як повідомили в обласному управлінні СБУ, зловмисники систематично вимагали гроші у місцевих жителів, прикриваючись вигаданими борговими зобов’язаннями. Правоохоронці затримали так званого «виконуючого обов’язки» лідера одного з угруповань та двох активних учасників іншої банди. За даними слідства, до складу обох ОЗУ входили […]

Антикорупційне бюро проводить обшук у справі про зловживання у Нацгвардії

У п’ятницю, 9 травня, детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) провели обшуки у приміщенні Головного управління Національної гвардії України. Як повідомили джерела OBOZ.UA, обшук проводився у межах розслідування справи про ймовірні порушення під час державних закупівель і зловживання впливом. Офіційних коментарів від НАБУ наразі немає, подробиці справи залишаються закритими. Командувачем Національної гвардії України є бригадний […]

Директор “Нижньодністровської ГЕС” підозрюється у розтраті 5 мільйонів гривень

Працівники ДБР за матеріалами СБУ викрили масштабну корупційну схему в «Нижньодністровській ГЕС», розташованій у Чернівецькій області. Слідство встановило, що посадовці підприємства завдали державі збитків на майже 5 мільйонів гривень. За даними слідчих, організатором оборудки є генеральний директор ГЕС, який у змові з керівницею відділу публічних закупівель та інженером підприємства уклав договори з двома «потрібними» підрядниками. […]

У НБУ погіршили прогноз інфляції на 2025 рік

За даними Державної служби статистики, рівень річної інфляції в Україні у квітні 2025 року становив 15,1%, що на 0,5 відсоткового пункту більше, ніж у березні (14,6%). У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%, а з початку року – на 4,3%. Найбільший вплив на інфляцію в квітні мав сегмент продуктів харчування та безалкогольних напоїв — за […]