Чому китайці йдуть воювати за Росію: історії контрактників, які воюють на сході України

Згідно з даними російських ЗМІ, вперше підтверджено факт участі китайських громадян у війні на боці Росії в Україні. За даними “Важных историй”, 51 громадянин КНР пройшов через московський пункт вербування на військову службу за контрактом з червня 2023 по травень 2024 року. Це перша зафіксована цифра іноземних громадян із Китаю, які стали частиною російської армії.

Хто вони — китайські контрактники?

Згідно з опублікованими даними, 31 громадянин Китаю звернувся до російського військового центру у 2023 році, а ще 20 — у 2024. Більшість із них прилітала до Росії незадовго до того, як укласти контракт. Усі китайці укладали угоди протягом кількох днів після прибуття. Наймолодшому серед них було 20 років, а найстаршому — 51 рік.

Пік звернень з Китаю припав на липень 2023 року, коли одразу 8 осіб підписали контракт. Деякі прибували на змагання з росіянами в парах, як, наприклад, 38-річний Ван Мінлян та 43-річний Лі Даочен. Ці деталі стали відомі завдяки журналістам, які дослідили соціальні мережі та записи контрактників.

Жертви та скарги китайських військових

Не всі контрактники з Китаю мали щасливу долю. У грудні 2023 року загинув 38-річний Жуй Чжао, який воював у Запорізькій області. Інші китайські військові, такі як Лінь Пань і Вей Дуань, були поранені та госпіталізовані, а один із них навіть отримав Георгіївський хрест за героїзм під час боїв за Бахмут.

Згідно з публікацією, деякі китайці, що служили в російській армії, скаржилися на жахливі умови. Один з них, 41-річний Лі Цзяньвей, висловлював обурення з приводу слабкого оснащення та відсутності медичної допомоги. Він також розповів, що від моменту поранення до смерті контрактника може проходити від 8 до 10 годин без жодної допомоги.

Ще один військовий, Сунь Жуйці, виявився командиром взводу непальських найманців і записав відео, де зазначив, що російське командування не забезпечує належної медичної допомоги і не піклується про бійців.

Повторне повернення в Китай

Кілька китайських контрактників повернулися додому після завершення служби. Один з них, 49-річний Лю Хуншао, опублікував у соцмережах фото з Китаю, де його дитина йшла до школи з рюкзаком, прикрашеним російським триколором. Цей факт став ще одним доказом того, що участь китайців у війні на боці Росії мала різні наслідки для учасників.

Полонені та допити

Ще до повернення в Китай, СБУ допитала кількох китайських військових, які потрапили в полон. Один із них зізнався, що перед тим, як стати частиною російської армії, не мав жодного військового досвіду.

Актуальні новини

Схожі статті

Колишній дипломат з України висланий з Угорщини: його підозрюють у шпигунстві

Угорська контррозвідка затримала в Будапешті громадянина України за підозрою у шпигунстві. Про це повідомив журналіст Віталій Глагола з посиланням на місцеві ЗМІ. Інцидент стався в центрі угорської столиці. За свідченнями очевидців, спецслужби зупинили білий автомобіль, витягли з нього чоловіка та силоміць вивезли у невідомому напрямку. Затриманим виявився колишній український дипломат, який вже тривалий час перебував […]

У чоловіка телеведучої Ольги Фреймут російсько-казахське походження і освіта в Москві

Українська телеведуча Ольга Фреймут, яка з початку повномасштабної війни живе з родиною в Лондоні, розповіла, що її чоловік, ексгендиректор «Нового каналу» Володимир Локотко, має російський паспорт. Про це вона зізналася в інтерв’ю Раміні Есхакзай. За словами Фреймут, Локотко не народився в Росії, але частину життя провів там. Він має російсько-казахське походження та раніше був російськомовним. […]

СБУ і прикордонники зірвали спробу вивезти ухилянтів за 8 тисяч доларів

Спільна операція Служби безпеки України та Державної прикордонної служби вивела на слід злочинної групи, яка організовувала незаконний виїзд чоловіків призовного віку за кордон. За “свободу” з кожного клієнта брали від 8 тисяч доларів у криптовалюті. Правоохоронці затримали чотирьох організаторів, саме коли ті готували нову “партію” ухилянтів до відправки. Маршрут пролягав із Миколаївщини через Одещину до […]

Львівщина в очікуванні шторму і морозів — офіційне попередження синоптиків

У Львові та області оголошено підвищений рівень небезпеки через несприятливі погодні умови. Про це повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології. Вже з 10 травня на місто насувається сильний вітер. За прогнозами синоптиків, пориви західного вітру сягатимуть 15–20 м/с і збережуться до кінця доби. У зв’язку з цим у Львові оголошено І рівень небезпечності – жовтий. […]