Через “Фінтех Бенд” з monobank вивели 2,5 млрд доходу і зменшили податки

У 2023 році Універсал банк, який є операційною основою популярного monobank, ухилився від сплати близько 750 мільйонів гривень податків. Такі висновки випливають з аналізу фінансових показників компаній, дотичних до фінтех-продукту.

Після запровадження 50% ставки податку на прибуток для банків (замість 20%, як для звичайних компаній), Універсал банк суттєво скоротив свій оподатковуваний дохід, вивівши щонайменше 2,5 млрд грн до пов’язаної структури — ТОВ “Фінтех Бенд”, яка фактично розробляє й обслуговує monobank.

“Фінтех Бенд” — це компанія, що належить Олегу Гороховському (екс-розробник Приват24) та Дмитру Дубілету (син колишнього голови Приватбанку). Саме вона постачає послуги Універсал банку — зокрема, цифрову інфраструктуру, дизайн продуктів і клієнтський сервіс.

Умовна “оренда” бренду, обслуговування додатка, технології — усе це оформлено як послуги, які банк закуповує в “Фінтех Бенд”. При цьому компанія не є банком, отже, її прибуток оподатковується всього лиш за ставкою 20%.

Із підвищенням ставки до 50% для банків, Універсал банк різко збільшив виплати на користь “Фінтех Бенд” — з понад 2,5 млрд грн доходу, який інакше був би врахований у банківському прибутку. У підсумку:

  • замість 1,25 млрд грн податку (50% від 2,5 млрд), банк сплатив лише близько 0,5 млрд;

  • “Фінтех Бенд” задекларував прибуток за ставкою 20%, і таким чином зекономлено щонайменше 750 млн грн на податках.

“Це класичний приклад схеми: прибуток банку, який мав би оподатковуватись за підвищеною ставкою, ‘виводиться’ на пов’язану компанію за ринковими чи псевдоринковими контрактами. Формально все легально, але по суті — це обхід податкового законодавства”, — коментує експерт у сфері банківського права, який побажав залишитись неназваним.

monobank — це не окремий банк, а лише фінтех-продукт. Його технічно обслуговує ТОВ “Фінтех Бенд”, а банківські ліцензії та всі регуляторні зобов’язання — на Універсал банку, який входить до групи Тігіпка.

Олег Гороховський та Дмитро Дубілет є співзасновниками monobank і активно розвивають його як бренд — із власними Telegram-каналами, мерчем і хайповими промо.

Втім, за блиском маркетингу стоїть сувора податкова реальність.

Чи це законно?

Формально — так. Але за суттю, це перекладання доходів між пов’язаними структурами з метою зменшення податкового навантаження. У розвинених юрисдикціях подібні дії часто потрапляють під контроль трансфертного ціноутворення.

“Питання — не лише в юридичних тонкощах, а в етиці: коли країна веде війну і кожна гривня потрібна на фронт, найбільший приватний банк із мільйонами клієнтів ухиляється від додаткових 750 мільйонів до бюджету”, — зазначає один із аналітиків.

Поки податкова служба не коментує ситуацію. Але у разі політичного чи суспільного резонансу, схема може стати предметом розслідування або законодавчого уточнення.

Актуальні новини

Схожі статті

На Львівщині СБУ затримала рекетирів, які вимагали гроші за неіснуючі борги

Служба безпеки України нейтралізувала учасників двох організованих злочинних угруповань, які тероризували мешканців Львівської області. Як повідомили в обласному управлінні СБУ, зловмисники систематично вимагали гроші у місцевих жителів, прикриваючись вигаданими борговими зобов’язаннями. Правоохоронці затримали так званого «виконуючого обов’язки» лідера одного з угруповань та двох активних учасників іншої банди. За даними слідства, до складу обох ОЗУ входили […]

Антикорупційне бюро проводить обшук у справі про зловживання у Нацгвардії

У п’ятницю, 9 травня, детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) провели обшуки у приміщенні Головного управління Національної гвардії України. Як повідомили джерела OBOZ.UA, обшук проводився у межах розслідування справи про ймовірні порушення під час державних закупівель і зловживання впливом. Офіційних коментарів від НАБУ наразі немає, подробиці справи залишаються закритими. Командувачем Національної гвардії України є бригадний […]

Директор “Нижньодністровської ГЕС” підозрюється у розтраті 5 мільйонів гривень

Працівники ДБР за матеріалами СБУ викрили масштабну корупційну схему в «Нижньодністровській ГЕС», розташованій у Чернівецькій області. Слідство встановило, що посадовці підприємства завдали державі збитків на майже 5 мільйонів гривень. За даними слідчих, організатором оборудки є генеральний директор ГЕС, який у змові з керівницею відділу публічних закупівель та інженером підприємства уклав договори з двома «потрібними» підрядниками. […]

У НБУ погіршили прогноз інфляції на 2025 рік

За даними Державної служби статистики, рівень річної інфляції в Україні у квітні 2025 року становив 15,1%, що на 0,5 відсоткового пункту більше, ніж у березні (14,6%). У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%, а з початку року – на 4,3%. Найбільший вплив на інфляцію в квітні мав сегмент продуктів харчування та безалкогольних напоїв — за […]