Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята

Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з дванадцяти найбільших християнських свят, яке має особливе значення для всіх вірян. Воно входить до числа неперехідних свят і щороку відзначається 25 березня (за новим календарем). Це свято символізує початок спасіння людства та є однією з найважливіших подій у християнському календарі.

Назва “Благовіщення” походить від слова “благовість”, що означає “добра звістка”. В цей день згадується подія, описана в Євангелії від Луки, коли архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в місті Назареті та сповістив їй, що вона стане матір’ю Сина Божого – Ісуса Христа. Це було початком втілення Божого плану спасіння людства.

Цікаво, що в перші століття християнства Благовіщення мало інші назви: “Сповіщення”, “Зачаття Христа”, “Початок спокутування”. Остаточно його офіційна назва утвердилася в VII столітті.

У чому зміст свята Благовіщення

Пресвята Богородиця до 14 років виховувалася при храмі, а потім мусила вийти заміж, оскільки батьки її на той час уже померли. Однак Марія дала Богові обітницю залишитися назавжди Дівою. Тому священники заручили її з далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосифом, щоб він піклувався про неї й охороняв її дівоцтво.

У день Благовіщення Діва Марія читала Священне Писання, коли їй з’явився архангел Гавриїл і сказав: “Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами”. Тим самим він повідомив, що саме вона стане Матір’ю Божого Сина.

Здивована Марія запитала ангела, як може народитися син у тієї, яка не знала чоловіка. На що архангел Гавриїл зазначив: “Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, тому й святе, що народиться, назветься – Син Божий!”. Збагнувши волю Божу, Пресвята Діва відповіла: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно зі словом твоїм”.

В Назареті, на тому місці, де Архангел Гавриїл благовістив Діву Марію, побудований храм в пам’ять Благовіщення Богородиці.

Традиції Благовіщення

У день Благовіщення Пресвятої Богородиці, як і в інші великі церковні свята, кожному вірянину слід постаратися відкласти свої справи й піти до храму помолитися.

Попри те, що в цей час триває багатоденний Великий піст, церковний устав дозволяє у день Благовіщення поласувати стравами з риби та морепродуктів.

Загалом свято Благовіщення потрібно провести в гарному настрої, з радістю і вдячністю, з сім’єю та друзями. Цього дня не варто сперечатися, лихословити, обманювати, сердитися і дратуватися, а також займатися важкою роботою (на Благовіщення навіть пташка гніздо не в`є).

Прикмети і звичаї на Благовіщення

В народі Благовіщення одержало назву “третьої зустрічі весни” (після Стрітення і Сорока Мучеників). Вважається, що весна в цей день остаточно поборола зиму, Бог благословляє землю і відкриває її для сівби. За народними уявленнями, лише після Благовіщення можна було розпочинати польові роботи. Раніше ж “турбувати” землю вважалося великим гріхом.

До цього свята лелеки зазвичай прилітали з вирію та починали вити гнізда. Існувало повір’я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни. У цей день здавна існував звичай випускати на волю пташок: “Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив”. Господар випускає на волю, на сонце також всіх тварин, навіть пса і кота виганяє на подвір’я — “щоб чули весну і самі про себе дбали”. Пасічники цього дня виставляють на двір вулики.

На Благовіщення, казали, досить тільки торкнутися якого насіння, чи зерна, щоб воно зараз же втратило свою сходову силу і ніколи не заплідниться. Не можна, казали, також підкладати того дня і яйця під курку, бо зробляться бовтунами, або вилупляться з них каліки.

У церкві цього дня святять проскури. Потім пасічник проскуру кришить та висипає її у мед, “щоб бджоли роїлися”, а сівач змішує з землею та сіє по чотирьох кутах ниви — “щоб дощова хмара ниви не минала”; проскуру заривають у землю, “щоб град посіву не побив”. Благовіщенську проскуру, як і богоявленську та стрітенську воду, зберігали за образами.

Вважалося, що, коли на Благовіщення, йдучи по воду, дівчина знайде квітку первоцвіту, цього літа вона вийде заміж. Пролісок, що знайдуть на Благовіщення, віщує щастя. Якщо вмитися водою, в яку покладеш цей пролісок — будеш вродливою.

The post Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Актуальні новини

Схожі статті

Британські науковці досліджують психоделик як засіб лікування згубної звички

Університетський коледж Лондона розпочав новаторське дослідження впливу психоделічної речовини DMT на зменшення вживання алкоголю. В центрі уваги науковців – потенціал цього швидкодіючого психоделіка змінювати мозкову активність і поведінку залежних людей. Дослідження очолюють кандидатка наук Ребекка Хардинг та професор клінічної психофармакології Раві Дас. Метою є вивчення, чи може DMT (диметилтриптамін) допомогти людям знизити або зовсім припинити […]

Колишній дипломат з України висланий з Угорщини: його підозрюють у шпигунстві

Угорська контррозвідка затримала в Будапешті громадянина України за підозрою у шпигунстві. Про це повідомив журналіст Віталій Глагола з посиланням на місцеві ЗМІ. Інцидент стався в центрі угорської столиці. За свідченнями очевидців, спецслужби зупинили білий автомобіль, витягли з нього чоловіка та силоміць вивезли у невідомому напрямку. Затриманим виявився колишній український дипломат, який вже тривалий час перебував […]

У чоловіка телеведучої Ольги Фреймут російсько-казахське походження і освіта в Москві

Українська телеведуча Ольга Фреймут, яка з початку повномасштабної війни живе з родиною в Лондоні, розповіла, що її чоловік, ексгендиректор «Нового каналу» Володимир Локотко, має російський паспорт. Про це вона зізналася в інтерв’ю Раміні Есхакзай. За словами Фреймут, Локотко не народився в Росії, але частину життя провів там. Він має російсько-казахське походження та раніше був російськомовним. […]

СБУ і прикордонники зірвали спробу вивезти ухилянтів за 8 тисяч доларів

Спільна операція Служби безпеки України та Державної прикордонної служби вивела на слід злочинної групи, яка організовувала незаконний виїзд чоловіків призовного віку за кордон. За “свободу” з кожного клієнта брали від 8 тисяч доларів у криптовалюті. Правоохоронці затримали чотирьох організаторів, саме коли ті готували нову “партію” ухилянтів до відправки. Маршрут пролягав із Миколаївщини через Одещину до […]