Як вибрати безпечну полуницю та скільки можна їсти — поради дієтолога

Сезон полуниці — одна з найбільш очікуваних подій літа. Ця яскрава та ароматна ягода не тільки смачна, але й надзвичайно корисна. Проте, як застерігає лікар-дієтолог Марія Сайфулліна, вживати її потрібно з розумом — особливо людям із певними хронічними захворюваннями, дітьми та діабетикам. У коментарі для УНІАН експертка детально пояснила, чим полуниця корисна, коли її краще купувати та кому вона категорично протипоказана.

Полуниця — джерело вітаміну С, який зміцнює судини, покращує стан шкіри та підтримує імунітет. Також ягода містить антиоксиданти, які борються із запальними процесами та сповільнюють старіння, фолієву кислоту — важливу для кровотворення, і клітковину, що покращує травлення.

Полуниця має середній глікемічний індекс (32) та низький вміст вуглеводів (менше 8 г на 100 г), тому її можна обережно включати в раціон навіть при цукровому діабеті. За словами Сайфулліної, діабетикам дозволено до 150 г полуниці на день, але виключно після повноцінного прийому їжі з білками та овочами — це дозволить уникнути стрибків глюкози в крові.

Ця ягода — доволі алергенний продукт, тому людям із відомою алергією на червоні ягоди краще її уникати. Крім того, при гастриті, виразці або загостренні шлунково-кишкових захворювань полуниця може погіршити стан — через наявність дрібних зернят та органічних кислот, які подразнюють слизову оболонку.

Для дітей до 1 року свіжу полуницю краще не давати — як через ризик алергії, так і через ще незрілу травну систему. З 8–12 місяців можна пробувати термічно оброблену ягоду — у вигляді киселю чи компоту. А з 1 до 3 років дозволено 1–3 ягоди в день, і лише за відсутності алергічних реакцій. У старшому віці (близько 6 років) — до 100 г на день, але знову ж таки, помірність — головне правило.

Для здорових дорослих оптимально — 150–250 грамів полуниці на день. А за сезон можна з’їсти навіть до 10 кг, якщо розподілити це рівномірно упродовж кількох тижнів. Найкращий час для вживання — перша половина дня: за сніданком або як десерт після обіду. Дітям ягоду можна давати як перекус між прийомами їжі — наприклад, з горішками чи насінням.

Найбезпечніше — їсти ягоду в її природний сезон, з середини травня до кінця червня. Саме тоді полуниця достигає без надмірної кількості нітратів і стимуляторів росту. Позасезонна ягода, особливо імпортована, може містити більше хімічних речовин, тому її варто або уникати, або ретельно обробляти.

Щоб зменшити вміст хімії, ягоду слід не просто промивати, а й замочити у воді на 10–15 хвилин — це допоможе вивести частину небажаних речовин із поверхні.

Актуальні новини

Схожі статті

Без бойової повістки з ТЦК мобілізація неможлива, навіть після ВЛК

Попри чутки, мобілізація громадянина безпосередньо в медичному закладі неможлива — навіть якщо він пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) і отримав висновок «придатний». Про це повідомляє Новини.Live із посиланням на юридичний портал «Юристи.UA». Згідно з чинним законодавством, процес мобілізації має проходити виключно за участі територіального центру комплектування (ТЦК). Ключовою умовою є наявність бойової повістки, яку уповноважені вручати […]

Медики назвали ранні сигнали проблем із кровообігом

Згущення крові — процес, який часто протікає безсимптомно, але водночас може призвести до смертельно небезпечних ускладнень: інсульту, інфаркту, тромбозу. Лікарі звертають увагу на низку ранніх ознак, які мають насторожити і стати приводом звернутися до медиків. Одним із найбільш характерних і водночас недооцінених симптомів є асиметричний набряк. Якщо набрякла лише одна рука чи нога — це […]

Директор бетонної фірми та чиновники привласнили 14 мільйонів на укриттях для шкіл Київщини

Правоохоронці повідомили про підозру п’яти особам, які, за версією слідства, організували корупційну схему з привласнення майже 14 мільйонів гривень під час закупівлі укриттів для шкіл у Київській області. Серед фігурантів — директор підприємства, що займається виробництвом бетону, та посадовці, які забезпечили цій фірмі перемоги в тендерах. Як повідомив Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції, організатор і один […]

Яке сьогодні свято в Україні та світі: події, традиції, заборони

Сьогодні, 17 червня, в Україні немає офіційних державних свят. Однак цей день насичений релігійними, культурними та екологічними подіями, як у церковному календарі, так і на міжнародному рівні. Церковне свято У православному календарі 17 червня вшановують мучеників Мануїла, Ісмаїла та Савелія. Їм моляться за злагоду в родині, порозуміння між близькими та примирення з тими, з ким […]