Україна без “торговельного безвізу”: що змінюється у торгівлі з ЄС з 6 червня

З 6 червня 2025 року завершилася дія режиму автономних торговельних преференцій, запроваджених Європейським Союзом для України після початку повномасштабного вторгнення Росії. Так званий “торговельний безвіз”, що дозволяв безмитний експорт значної частини українських товарів до ЄС, згортається, і сторони повертаються до довоєнної угоди про вільну торгівлю (ПВЗВТ). Щоправда, із модифікаціями.

Що відбулося?

Режим автономних торговельних заходів (АТЗ), що діяв із червня 2022 року, був тимчасовим і кілька разів подовжувався. Проте через тиск низки країн-членів, передусім Польщі, де активізувалися фермерські протести, Єврокомісія вирішила не продовжувати преференції у 2025 році. Замість цього введено перехідний режим.

З 6 червня діють обмеження у рамках старої угоди, але за оновленими правилами, які наразі узгоджуються. Очікується, що до кінця 2025 року сторони домовляться про нові, ліберальніші умови торгівлі, які все ж не будуть настільки вільними, як під час АТЗ.

Хто постраждає найбільше?

Найбільш вразливою залишається аграрна галузь. Саме вона, за даними Eurostat, забезпечила понад 60% усього експорту України до ЄС минулого року, на суму близько 25 млрд доларів. Із цього експорту половина припадає на Євросоюз. Зокрема, безмитні поставки кукурудзи, пшениці, цукру та курятини тепер можуть обмежуватися квотами, а поставки зупинятись у середині місяця за новими правилами.

Переговори тривають

Єврокомісія обіцяє, що новий торговельний режим буде кращим за довоєнний. Наразі сторони працюють над тимчасовими умовами, і український уряд сподівається домовитися про оновлену версію ПВЗВТ вже до кінця літа.

Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина наголошує: “Ми не говоримо про повне повернення до довоєнних умов. Ринок ЄС залишається відкритим. Ми працюємо над довгостроковим рішенням”.

Політика проти економіки

Окрім економічних викликів, ситуація має і яскраво виражений політичний вимір. У Польщі, Угорщині, Румунії та Словаччині питання українського агроекспорту стало елементом внутрішньої політики та виборчих кампаній. У травні польський прем’єр Дональд Туск прямо заявив: допомога Україні — так, але не коштом польських фермерів.

Тим часом експерти зазначають, що Європа також стала залежною від української агросировини — особливо переробна галузь, яка менш публічна, але потребує стабільних поставок.

Що далі?

Після завершення “торговельного безвізу” Україна де-факто повертається до старих умов ПВЗВТ, проте має шанс домовитися про лібералізацію. Водночас, до остаточних домовленостей експорт працюватиме за складними й непередбачуваними правилами, що може вдарити по агровиробниках і бюджету країни.

Актуальні новини

Схожі статті

«У нас є наше “ми”»: ведуча Раміна Есхакзай розповіла про нове кохання

Українська блогерка та ведуча Раміна Есхакзай, яка після розриву з актором Євгеном Проніним знайшла нове кохання, вперше розповіла про свого обранця. В інтерв’ю виданню ELLE вона пояснила, чому не поспішає розсекречувати особисте життя. Раміна зараз перебуває у стосунках із військовим і свідомо не афішує його обличчя. За словами блогерки, це — питання безпеки та психологічного […]

ВАКС обрав запобіжні заходи ексдетективу БЕБ і слідчому Нацполіції за вимагання хабаря

Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) обрав запобіжні заходи двом колишнім правоохоронцям, яких підозрюють у вимаганні великого хабаря від підприємця. Йдеться про колишнього детектива Бюро економічної безпеки Артема Мацієвського та ексслідчого Нацполіції Владислава Біликова. За даними Центру протидії корупції, суд постановив взяти Мацієвського під варту. Однак він може вийти на свободу у разі внесення застави в […]

США скорочують оборонну допомогу Україні

Україна готується до ймовірного припинення постачання систем протиповітряної оборони з боку США. Про це заявив радник президента України зі стратегічних питань Олександр Камишін у коментарі “Радіо Свобода” під час конференції GLOBSEC у Чехії. Камишін відреагував на слова очільника Пентагону Піта Гегсета, який напередодні заявив про скорочення витрат на військову допомогу Україні в оборонному бюджеті США […]

Волкер: “Трамп не хоче визнавати, що Путін знищує Україну”

Колишній спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер заявив, що Дональд Трамп не хоче визнавати очевидні речі щодо дій Володимира Путіна у війні проти України. Він дипломат різко розкритикував останні висловлювання американського президента, зокрема щодо нібито «приводу», який Україна дала Путіну для бомбардувань. «Це жахливий коментар. Він ігнорує той факт, що Росія щодня […]