Учені прогнозують втрату атмосфери, придатної для життя

У майбутньому Земля може втратити кисень — і значно раніше, ніж передбачалося. За даними нового дослідження, багата на кисень атмосфера, завдяки якій існує складне життя, зникне вже за мільярд років. Це зробить планету непридатною для більшості відомих форм життя.

Про це пише BBC Sky at Night Magazine, посилаючись на спільну роботу науковців з Японії та США.

Команда дослідників, яку очолювали доцент Університету Тохо Казумі Одзакі та Крістофер Рейнхард із Технологічного інституту Джорджії, створила складну комп’ютерну модель для аналізу кліматичних і біохімічних процесів на планеті. Метою було з’ясувати, коли атмосфера Землі перестане підтримувати високий рівень кисню.

За результатами понад 400 тисяч моделювань вчені дійшли висновку: приблизно через 1 мільярд років відбудеться “швидка дезоксигенація” — різке зниження рівня кисню в атмосфері. Земля повернеться до стану, подібного до того, що існував до “Великої окиснювальної події”, яка сталася 2,5 мільярда років тому. Тоді внаслідок діяльності мікроорганізмів у повітрі з’явився вільний кисень, що зрештою дало змогу еволюціонувати складному життю.

Після втрати кисню атмосфера стане багатою на метан, рівень вуглекислого газу впаде, а озоновий шар повністю зникне. Планета більше не зможе захищати життя від згубного ультрафіолету, і домінувати будуть анаеробні — тобто ті, що не потребують кисню — форми життя.

Дослідження має й ширший астрономічний контекст. Сьогодні науковці у пошуках позаземного життя орієнтуються на “біосигнатури” — зокрема, присутність кисню в атмосфері планети. Але автори нової роботи вказують: така стратегія може бути хибною. Киснева атмосфера не є сталою характеристикою навіть для планети з активною біосферою. Земля мала кисень лише протягом приблизно третини свого існування — отже, є ризик, що потенційно населені світи ми просто не впізнаємо.

“Щоб збільшити шанси виявлення життя за межами Землі, нам потрібно враховувати й ті планети, атмосфера яких містить мало кисню або зовсім його не має”, — наголошують дослідники.

Утім, для людства важливіше інше: киснева подушка, на яку ми покладаємося, не вічна.

Актуальні новини

Схожі статті

В Одесі чоловік поранив військового ТЦК ножем під час втечі

В Одесі стався тривожний інцидент за участі військовослужбовця та цивільної особи. За попередніми даними, чоловік, який намагався втекти від представника ТЦК, дістав ніж і поранив військового. Наразі обставини події офіційно не підтверджені. Як повідомляють у соцмережах, інцидент трапився на вулиці Шота Руставелі. За словами очевидців, чоловік намагався уникнути затримання співробітником територіального центру комплектування. Під час […]

Кількість судових справ про самостійне батьківство різко зросло після початку повномасштабної війни

В Україні стрімко зросла кількість судових справ, у яких чоловіки намагаються офіційно встановити факт самостійного виховання неповнолітніх дітей. З початку повномасштабної війни таких справ стало у 67 разів більше. Про це свідчать дані «Опендатабота», на які посилається видання «Главком». Якщо з січня по травень 2022 року суди розглянули лише шість таких справ, то за аналогічний […]

Цей популярний напій шкодить фігурі й провокує хвороби

Пиво — найшкідливіший для здоров’я алкогольний напій. Саме до такого висновку дійшли американські дослідники після аналізу раціону понад 1900 дорослих. Вони виявили, що любителі пива демонструють найгірші показники харчування, фізичної активності та ризикують набрати зайву вагу. У дослідженні учасників розділили на чотири категорії: ті, хто п’є лише пиво, лише вино, лише міцні напої, або комбінує […]

«У нас є наше “ми”»: ведуча Раміна Есхакзай розповіла про нове кохання

Українська блогерка та ведуча Раміна Есхакзай, яка після розриву з актором Євгеном Проніним знайшла нове кохання, вперше розповіла про свого обранця. В інтерв’ю виданню ELLE вона пояснила, чому не поспішає розсекречувати особисте життя. Раміна зараз перебуває у стосунках із військовим і свідомо не афішує його обличчя. За словами блогерки, це — питання безпеки та психологічного […]