У тесті для суддів питатимуть про скіфів, ханів і Зеленського

Уже цього літа близько 1800 кандидатів на посади суддів в Україні складатимуть новий тест — на знання історії української державності. Як повідомляє канал Bankova Mail, Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оприлюднила перелік тем і орієнтовні відповіді, що викликали чимало подиву серед експертів і громадськості.

Іспит, який триватиме 40 хвилин, міститиме 40 запитань із переліку у понад 700. Але замість фокусування на юридичних аспектах державотворення, в тесті опинились доволі несподівані теми — скіфський цар Атей, беклярбек Ногай, дівани кримських ханів, діяльність ОУН, сеймова система Речі Посполитої та навіть “революційне значення” поеми Ліни Костенко Русалка Дністрова.

Серед прикладів запитань:
– “Як князь Лев Данилович використовував васально-союзницькі відносини з беклярбеком Ногаєм?”
– “Які функції мав діван у Кримському ханстві за династії Ґереїв?”
– “Яку губернію на Лівобережжі ліквідували в XVIII столітті?”

Окрема увага у тесті приділена діяльності президентів України. Примітно, що позитивно оцінюється лише одна адміністрація — та, що “впровадила цифровізацію та виграла безпрецедентно”, тобто команда Володимира Зеленського. Іспит включає питання про застосунок “Дія” і цифрову реформу останніх років.

Натомість історичні події Другої світової війни, період окупації 1941–1944 років, а також тематика передумов сучасної війни на сході України у тесті майже не згадуються. Це вже викликало зауваження з боку парламентських комітетів і громадських організацій.

У Верховній Раді критикують підхід до підготовки: за словами одного з депутатів, структура тесту більше схожа на “курс історичного факультету з політичним підтекстом”, аніж на професійне оцінювання майбутніх суддів.

У ВККС відповідальність за підготовку тесту переклали на Національну школу суддів. Там підтвердили, що питання сформовано згідно із замовленням комісії, проте методика підготовки кандидатів досі залишається непрозорою.

Кандидати, за оцінками експертів, змушені будуть використовувати платні мобільні додатки з відповідями, аби підготуватись до таких специфічних питань. Утім, підґрунтя до цього створили зміни до закону про суддів, які наприкінці 2024 року підписав президент Зеленський. Автором ініціативи був Артем Татаров — саме він раніше запропонував спростити тестування на IQ, натомість додавши історичну складову.

Таким чином, майбутній суддя має не лише розуміти правові засади, а й знати, як функціонував кримськотатарський діван, що робила ОУН у тилу ворога та яка реформа діджиталізації відбулася в останні роки.

Чи справді це зробить суддів більш обізнаними в контексті української державності — покаже практика. Але вже зараз експерти називають тест “гібридом ідеології, історії та політичного піару”.

Актуальні новини

Схожі статті

Наукове дослідження: людське спілкування корисне, як вітаміни

Часте й активне спілкування здатне не лише покращити настрій, а й реально подовжити життя. Такими є результати масштабного дослідження, проведеного фахівцями Гарвардської медичної школи. Психіатр і психоаналітик Роберт Волдінгер, який досліджував вплив соціальних зв’язків на самопочуття, зазначає: головний компонент здоров’я і щастя — це якісні стосунки з іншими людьми. За його словами, постійне відчуття самотності […]

Деталі переговорного процесу Україна-Росія за посередництва США

Як повідомляють наші джерела, за ініціативи та посередництва США між Україною та РФ йдуть активні переговори щодо мирного врегулювання. Зокрема, йде опрацювання положень Меморандуму, який влаштує обидві сторони. Нижче публікуємо основні тези, які можуть увійти до Меморандуму та позиції сторін на даний момент: – гарантії відмови України від диверсійної та підривної діяльності проти Росії та […]

Акторка Ада Роговцева поділилася архівним фото з покійним сином у річницю його смерті

1 липня 2025 року виповнилося 13 років із дня смерті Костянтина Степанкова — актора, режисера та сина народної артистки України Ади Роговцевої. У пам’ять про нього акторка поділилася зворушливою архівною світлиною в Instagram. На чорно-білому фото Степанков ніжно обіймає маму за плечі. «1-го липня 2012 року — день смерті мого сина», — лаконічно підписала фото […]

Україна отримала від Фінляндії 5 тис. неякісних бронежилетів

Поліція Фінляндії підозрює місцеву компанію у постачанні Україні п’яти тисяч неякісних бронежилетів. Як повідомили 1 липня видання Yleisradio та ESS з посиланням на Центральну кримінальну поліцію, постачання здійснювалось у межах контракту з Міністерством оборони України у 2022 році. Контракт передбачав передачу 10 тис. бронежилетів на загальну суму близько 5,7 млн євро. Перші 5 тис. одиниць […]