Препарати для схуднення виявились ефективнішими за хірургію у профілактиці раку

Препарати для схуднення, що імітують гормон GLP-1, виявилися більш ефективними у зниженні ризику розвитку раку, пов’язаного з ожирінням, ніж баріатрична хірургія. До такого висновку дійшли ізраїльські вчені на основі аналізу даних понад 6 тисяч пацієнтів, йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі Eclinicalmedicine.

GLP-1 (глюкагоноподібний пептид-1) — це гормон, що регулює апетит і рівень цукру в крові. Сучасні препарати для схуднення, такі як ліраглутид (Saxenda), ексенатид (Byetta) і дулаглутид (Trulicity), діють, імітуючи цей гормон. Проте, як показало дослідження, їхня користь виходить далеко за межі простої втрати ваги.

За словами співавторки дослідження Яель Вольф Сагі з ізраїльської клініки Clalit Health Services, GLP-1 має прямий протираковий ефект, що не повністю пов’язаний зі зменшенням маси тіла. Ці препарати знижують ризик виникнення раку, пов’язаного з ожирінням, на 41% — більше, ніж баріатрична хірургія, яка зменшує ризик на 30–42%.

До переліку таких онкологічних захворювань входять рак молочної залози у жінок у постменопаузі, рак печінки, нирок, підшлункової залози, щитоподібної залози, шлунка, а також колоректальний рак, рак тіла матки, менінгіома та множинна мієлома.

Дослідники проаналізували дані 6356 пацієнтів із діабетом 2 типу та індексом маси тіла понад 35, які або лікувалися препаратами GLP-1 протягом щонайменше року, або перенесли баріатричну операцію між 2010 і 2018 роками. Протягом 7,5 років спостереження в обох групах було зафіксовано по 148–150 випадків раку.

Найпоширенішим був рак молочної залози, далі — колоректальний і рак матки.

«Ми ще не повністю розуміємо механізм дії GLP-1, але він точно не обмежується зниженням ваги», — зазначив професор Дрор Дікер з лікарні Хашарон у Петах-Тікві. На його думку, ключову роль можуть відігравати протизапальні властивості препарату.

Вчений також підкреслює, що нове покоління препаратів GLP-1 може бути ще ефективнішим у зниженні ризику раку, однак потрібні додаткові дослідження, щоб переконатися, що це не збільшує ризик розвитку інших видів онкології.

В умовах, коли ожиріння і цукровий діабет стали глобальними викликами для охорони здоров’я, результати цього дослідження можуть змінити підхід до профілактики раку. Схуднення саме по собі залишається важливим фактором, але медикаментозна терапія на основі GLP-1 дає змогу не лише контролювати вагу, а й зменшувати ризики смертельно небезпечних захворювань.

Актуальні новини

Схожі статті

Без бойової повістки з ТЦК мобілізація неможлива, навіть після ВЛК

Попри чутки, мобілізація громадянина безпосередньо в медичному закладі неможлива — навіть якщо він пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) і отримав висновок «придатний». Про це повідомляє Новини.Live із посиланням на юридичний портал «Юристи.UA». Згідно з чинним законодавством, процес мобілізації має проходити виключно за участі територіального центру комплектування (ТЦК). Ключовою умовою є наявність бойової повістки, яку уповноважені вручати […]

Медики назвали ранні сигнали проблем із кровообігом

Згущення крові — процес, який часто протікає безсимптомно, але водночас може призвести до смертельно небезпечних ускладнень: інсульту, інфаркту, тромбозу. Лікарі звертають увагу на низку ранніх ознак, які мають насторожити і стати приводом звернутися до медиків. Одним із найбільш характерних і водночас недооцінених симптомів є асиметричний набряк. Якщо набрякла лише одна рука чи нога — це […]

Директор бетонної фірми та чиновники привласнили 14 мільйонів на укриттях для шкіл Київщини

Правоохоронці повідомили про підозру п’яти особам, які, за версією слідства, організували корупційну схему з привласнення майже 14 мільйонів гривень під час закупівлі укриттів для шкіл у Київській області. Серед фігурантів — директор підприємства, що займається виробництвом бетону, та посадовці, які забезпечили цій фірмі перемоги в тендерах. Як повідомив Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції, організатор і один […]

Яке сьогодні свято в Україні та світі: події, традиції, заборони

Сьогодні, 17 червня, в Україні немає офіційних державних свят. Однак цей день насичений релігійними, культурними та екологічними подіями, як у церковному календарі, так і на міжнародному рівні. Церковне свято У православному календарі 17 червня вшановують мучеників Мануїла, Ісмаїла та Савелія. Їм моляться за злагоду в родині, порозуміння між близькими та примирення з тими, з ким […]