19 липня в Україні: традиції, народні прикмети та що віщує сон

У п’ятницю, 19 липня, українці вшановують пам’ять преподобної Макрини – сестри святителя Василія Великого. Це день з особливою енергетикою, який здавна шанували у народі під назвою “Мокрини”. Він оповитий прикметами, традиціями та повір’ями, які впливали на повсякденне життя українців.

Що це за свято?

Преподобна Макрина жила у IV столітті в Каппадокії (сучасна Туреччина) у благочестивій родині. За легендою, її матері зʼявився ангел і звелів назвати доньку Феклою – на честь першої мучениці. Утім, у родині її нарекли Макриною – на честь бабусі.

Після смерті нареченого Макрина вирішила присвятити життя Богові. Вона підтримувала рідних, зокрема молодших братів – Василія Великого та Григорія Нісського. Згодом разом із матір’ю вона пішла в монастир, де прийняла чернечий постриг та стала настоятелькою.

У церковній традиції Макрина шанується як чудотвориця. Вірують, що вона могла зцілювати недуги, виганяти злих духів і навіть впливати на погоду.

Традиції та звичаї дня

Народна назва свята – Мокрина – недаремна. Згідно з прикметами, цей день часто буває дощовим. У давнину люди вірили, що дощ 19 липня – добрий знак, який обіцяє здоров’я, вдалу осінь та щедрий врожай.

Сьогодні вважається добрим знаком:

  • потрапити під дощ – це принесе удачу та зміцнить здоров’я;

  • дати притулок тварині, особливо коту – до благополуччя в домі;

  • займатися хатніми справами – прибирати, прати, прасувати;

  • збирати ягоди, трави й гриби – вони мають особливу силу.

А от поганою прикметою вважається прогнати тварину, відмовити в допомозі нужденному, лаятись чи зловживати алкоголем. Вірили, що цього дня “наливає нечиста сила”, тож спиртне може обернутися бідою.

Також не варто солити огірки чи квасити капусту – “не стоятимуть”, казали наші пращури.

Святій Макрині моляться про зцілення, душевний спокій, мир у родині та щасливе подружнє життя. Її також просять допомоги у вихованні дітей.

Інші церковні згадування 19 липня:

  • преподобний Дій Константинопольський, ігумен;

  • преподобний Паїсій Києво-Печерський;

  • князь Стефан і його мати Милиця, правителі Сербії;

  • обрітення мощей преподобного Серафима Саровського.

Прикмети 19 липня:

  • якщо день ясний – ще шість тижнів буде сухо;

  • дощовий день – негода затримається надовго;

  • який день – така й осінь: сухо – до бабиного літа, дощ – до сирої погоди;

  • тепло зранку – буде щедрий урожай.

А ще кажуть, що сон, побачений у ніч на 19 липня, віщий і обіцяє удачу.

Актуальні новини

Схожі статті

США прискорюють постачання ППО в Україну

Адміністрація президента США Дональда Трампа ухвалила рішення, яке може значно прискорити передачу Україні додаткових систем протиповітряної оборони Patriot. Як повідомляє Wall Street Journal з посиланням на американських чиновників, США перемістили Німеччину перед Швейцарією в черзі на отримання нових систем ППО. Таке рішення дає Берліну змогу швидше передати два наявні комплекси Patriot українським силам — саме […]

Календар магнітних бур: що нас очікує цими вихідними

У суботу, 19 липня, магнітна буря на Землі буде дуже слабкою. Прогноз показує, що значних геомагнітних збурень не очікується щонайменше до 20 липня. Про це повідомляє сервіс “Метеоагент”, посилаючись на прогнози NOAA та Geomagnetism. Згідно з оцінкою Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), у західній півкулі Сонця спостерігаються складні активні регіони, які можуть […]

19 липня в Україні пройдуть дощі та грози, спека триматиметься лише на сході

У суботу, 19 липня, в Україні прогнозується дощова погода майже в усіх регіонах, окрім півдня. Температурні показники будуть комфортними, місцями навіть свіжими. Захід України отримає порцію опадів у вигляді дощів, злив і гроз, при цьому температура повітря підвищиться до +19°…+23°, а в Закарпатті місцями — до +25°. Північні області також перебуватимуть під впливом опадів. Тут […]

Біологічне старіння пов’язане з рівнем демократії та освіти — дослідження Nature

Міжнародна група вчених довела, що біологічне старіння людини залежить не лише від стану здоров’я, а й від політичного устрою, рівня освіти, екології та соціальної справедливості. Результати масштабного аналізу, проведеного в 40 країнах, опублікував журнал Nature Medicine. Освіта і свобода як ключ до довголіття У ході трирічного дослідження науковці проаналізували фізіологічні показники (артеріальний тиск, індекс маси […]